Омега 3 и обмяната на веществата: DHA (докозахексаенова киселина) може да намали риска от метаболитни заболявания
октомври 21st, 2015
Има ли подобна зависимост към захарта, като към кофеина, алкохола, тютюнопушенето и наркотиците?
Неотдавна в The New York Times е била публикува статия от изследователите Джеймс ДиНиколантио и Шон Лукан « Сезона на захарта. Той е навсякъде, и това води до пристрастяване ». Те пишат: «Захарта предизвиква пристрастяване. И ние не говорим за пристрастяване в смисъла, в който хората говорят за вкусна храна. Имаме предвид зависимост подобна на наркотичната зависимост ».
Авторите обясняват, че захарта стимулира проводими пътища в нашия мозък, формира навици и предизвиква желание подобно като към кокаина и никотина. Те също така цитират изследване, което показва, че плъхове на който е предоставен избор между кокаин и захар, те предпочитат захар, и след това, когато те са лишени от захар, демонстрират тревожност, характерна за синдрома abstinentia, при наркотично зависимите.
Въпросът е, имате ли зависимост към захарта. Привличат ли ви сладките продукти? Дават ли ви усещане за комфорт? Искам да уточня, че нямам предвид захар, която е неразделна част от плодовете и зеленчуците – имам предвид добавена захар във всичките и форми, включително натурален мед, сладки напитки, съдържащи сиропи с високо съдържание на фруктоза и готови или полуготови храни.
Отговорете на следните въпроси – и ще получите по-пълна представа за това дали имате пристрастяване към захарта:
Ако сте отговорили с ДА на поне 2-3 въпроса, имате зависимост към захар.
Как да се отървем от тази зависимост?
За да намалите употребата на захар, трябва да я консумирате по-рядко. Без значение колко абсурдно изглежда, обаче това работи. В действителност, моите съвети са почти същите, както и при хората, които искат да отслабнат. Повярвайте ми, че диета, в която има много захар, се превръща в мазнини – така организма съхранява излишната захар.
Опитайте се да се придържате към следните съвети за една седмица и аз съм сигурен, че ще отслабнете. Правете това в продължение на един месец, а след това продължете този режим и може да се отървете от сладкия изкусител, а в същото време ще отслабнете с няколко килограма.
И още нещо: докато не се откажете от всички преработени храни (което при нашия начин на живот е почти невъзможно), вие няма да можете да избегнете допълнителната консумация на захар. Тя може да се намира навсякъде: в кетчупа, овесените ядки, подсладеното кисело мляко, и така нататък. Но ако вие се откажете само от добавената захар, за която вие знаете, то вие по този начин намалявате желанието за сладкиши.
Автор: Харли Пастернак, експерт по хранене
www.eonline.com, януари 2015